Re: Re: Proletáři

Roman Szpuk 17.07.2015
Ahoj Míro, jasně, než bych to nějak krkolomně formuloval já sám, okopíroval jsem některé věty z Wikipedie. Jisté ovšem je, že proletariát jen jako slovo spojené s radikální levicí nechápu. Těch slov, co bylo zneužito! Která slova zůstala s čistým štítem? Slova za ty, kteří jich zneužijí, nemohou.

Samozřejmě je to vaše akce a můžete si ji nazvat, jak chcete. Jen jsem se vyjádřil v tom smyslu, že jsem se celý život cítil příslušníkem té nejméně majetné třídy a také pocházím ze severu Čech a znám dějiny tamního proletariátu a proto se mě ten výkřik "vyližte si prdel" naštval. Opravdu by stálo za to, kdyby sis přečetl, jak se tam dělníkům v devatenáctém století žilo, děsivé údaje o dětské otrocké práci, o domácích dílnách a o průměrném věku dělníků.

Kdybyste třeba napsali "komunisté celého světa, vyližte si prdel", to bych chápal. Ale "proletáři"? A jen proto, že to někdo vyřvává z balkónu? A ještě ve filmu Pelíšky? Nebo tak někdo nazve svůj obraz? Je otázkou, nakolik znají tihle filmoví tvůrci či intelektuálové obyčejné starosti člověka, který někde ve fabrice dře a žije z měsíce na měsíc. A to jen proto, aby na něj někdo pokřikoval: "Vyližte si prdel!"

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Bohumil Harmonický Svobodné šumavské hvozdy 607 600 413 bohumilharmonicky@seznam.cz