Diskuze

Milí přátelé
protože se jedná o téma, na které mohou být odlišné názory, máte zde prostor pro diskusi.
   např.: – má cenu se vůbec nějakými bývalými pohraničníky zabývat ?
             - umíme se poučit z doby minulé ?
             - jsme vlastně vůbec svobodní ? a jakou  má vlastně svoboda hodnotu ?
             - máme být k projevům KSČM, Klubu českého pohraničí lhostejní či nikoli
Témat může být nepřeberné množství a na rozjezd používám část komunikace. Dokud nezískám souhlas druhého diskutujícího budu uvádět zkratku MOM / můj oblíbený muzikant /, sebe označím jako Alias

   V původním pozvání Aliase je název koncertu Proletáři všech zemí vyližte si prdel....


    reakce MOM: ...Nedělej to s prdelí, snížíš se Zemanovi. Kdy by to bylo? 

        Alias: 12.9.2015 viz níže. Název akce je ještě k diskusi. Chybou bych viděl, kdyby jsme si nechali Zemanem stanovovat nějaké hodnoty. Film Pelíšky a páně Kodetův výkřik do ulice tady byl dávno před Zemanovo przněním presidentského úřadu.   
        MOM:  Čas mám, jen se snažím být pro něco, být proti je dnes málo. Snaž se tedy dodat tam něco navíc, nevíš, co se ve světě stane do té doby. OK?
        Alias:  Ahoj, popřemýšlím o tom, co píšeš. Mým cílem je především vyvážit názory, vyslovované ve veřejném prostoru. Volary byly těžce bolševické městečko. Čtvrtinu území zabírala kasárna PS útvaru. Kdo nebyl příslušníkem PS nebo VB, byl jejich pomocníkem. Věř mi, prosím, ze svých 52 let, zde žiji 48. A jejich názory sílí podporovány Zemanem, Filipem a Putinem. Zamýšlenou akci nevnímám jen jako protest, ale připomenutí, že historici již popsali dobu do r.1989 a výklad je odlišný od výkladu KSČM a KČP. Připomenutí, že existuje jiná kultura, než do Volar pravidelně zvané "Travesti revue". Já nemám ambice zachránit svět. Držím se toho, že řešit se má prioritně to, co je v mém nejbližším okolí. Je fajn se podepsat pod petici za záchranu deštných pralesů, a na druhou stranu se nevyjádřit ke koncepci Národního parku Šumava, když zde bydlím? Je v pořádku podpořit akci "vlajka pro Tibet " a nevyjádřit se k činnosti Klubu českého pohraničí, když hranici s býv."kapitalistickou cizinou " mám 20km od baráku? Toto mi běhá hlavou.
      dále Alias:  Ahoj,
navazuji na předchozí mejl. Potvzuje se mi, že co člověk to jiný názor. Vyslechl jsem si připomínky, včetně těch tvých, a provedl jsem určité úpravy. Akci rozděluji do dvou vzájemně se prolínajících částí. Ta oficiální / historicky - politická / se odehraje v galerii, která je součástí náměstí a to zahájením výstavy Králové Šumavy z dílny Ústavu pro studium totalitních režimů, autor Libor Svoboda. Ta mluví sama za sebe a nebude třeba plamených řečí a transparentů. Druhou částí, která bude navazovat bude zmíněný koncert 6-7 kapel a písničkářů, přímo na náměstí. Nový pracovní název /abych ukojil, jak ty radikálnější, tak i ty umírněné hlasy /.... Koncert pro svobodné lidi aneb proletáři všech zemí vyližte si ... Velikostí písma zdůrazním význam té první části názvu.
   Radši bych o tom pokecal ,než psal.
   Můžu s tebou počítat?
         MOM:  OK to zní líp, termín rezervuju, rád přijedu, jen mám dojem, že urážení nějaké třídy dělali komunisti. Co třeba proletáři kde jste? Posílám k posouzení dalším antikomunistům, ať máš nějaký další názor. Myslím, že o tom spolku by se dal natočit i šot či film.

Diskuze

Re: Děkuji

bohumil 22.07.2015
Díky .Bohumil

Držíme pěsti

Lucía a Pedro 16.07.2015
Asi se z našeho penzionu neutrhneme, už teď máme na 12.9. rezervace - mimo jiné i díky Vaší skvěle odvedené práci na rekonstrukci a stavbě. Každopádně kupujeme pár placek a dvanáctého je budeme hrdě nosit. Hlavně se nenechte odradit malostí a hloupostí - to jsou protivníci, které nelze porazit. Držíme pěsti a užijte si to.
Celé osazenstvo Penzionu Stříbrný vítr

Řeknete pravdu

ELBE 16.07.2015
Zhodnotíte na koncertě i vaše působení v porevoluční politice a vaše podnikatelské aktivity, které nadělali problémy nejednomu volrskému obyvateli. A proč jste se přejmenoval, to se za něco stydíte. Kdyby ti umělci věděli pro koho přiejedou hrát a zpívat radši by zůstali doma. Bohužel v tétzo zemi jsme si na zlo již dávno zvykli tak proč se neschovat za svobodu a svobodný lidi...

Re: Řeknete pravdu

Bohumil Harmonický 18.07.2015
Paní či pane "Elbe",
nevím jak ostatní diskutující,ale já nebudu napříště odpovídat na anonymy.
Ač jsem autor této akce,tak by neměla být o mé osobě.Máte plné právo uspořádat protestní akci proti Bohumilovi Harmonickému,a tam si to probrat.Nabízím vám střelivo.
Ano, udělal jsem ve svém životě spousty špatných rozhodnutí,hlavně v ekonomické oblasti.Už několik let se pokouším napravit co se dá.Kolik se mi toho podaří napravit, ať posoudí jiní.
Bohumil Harmonický

Proletáři

Roman Szpuk 16.07.2015
Nu dobrá, dobrá, ale ten název... Mňo. Co máte proti proletářům? Slovo proletariát pochází z latinského proles, potomstvo, a v antickém Římě označovalo nejnižší společenskou vrstvu lidí bez majetku a bez práv, která obci přispívala jen tím, že měla děti. V polovině 19. století se slovo opět objevilo, nejprve ve francouzštině, pro popis společenského postavení zejména továrních dělníků. Vznik moderního proletariátu úzce souvisí s modernizací, zejména se vznikem průmyslu, který nabízel obživu i těm, kdo neměli vlastní půdu a v tradiční zemědělské společnosti by tak záviseli na příbuzných. Sta tisíce mladých lidí odcházely do měst, kde žili sice velmi chudě, ale samostatně a mohli dokonce zakládat vlastní rodiny. Marx vnímal proletariát jako uvědomělé dělnictvo schopné organizované akce na rozdíl od lumpenproletariátu (z něm. Lumpen, hadry), politicky zcela neschopného. Měli byste si přečíst, v jakých podmínkách žil proletariát v průmyslových oblastech třeba Teplicka, Mostecka. Asi by to s vámi otřáslo a vaše pozdravy, aby si "vylízali", by vám začaly připadat nechutné. Je pak divu, že ti ubožáci popřáli sluchu komunistům? Já bych se k nim přidal taky. Komunisté by si nikdy neškrtli, kdyby se na dělnících neobohacovali nenažraní buržousti, bankéři, černoprdelníci a jiná zbohatlická verbež. Když už použijete nějaký termín, ověřte si, co znamená. Já se vždy cítil proletářem a vylízat si proto vlastní prdel nehodlám.

Re: Proletáři

Bohumil Harmonický 17.07.2015
Ahoj Romane,
na tvůj příspěvek odpovím,trochu šířeji,neboť to vypadá,že ten název provokuje víc lidí.Nechci se opakovat,píši o tom v jiných textech na těchto stránkách.Stručně.Mám v knihovně oba dva díly Černé knihy komunismu /vydala Paseka /,znám obsah a koukám, jak v parlamentu sedí strana s komunismem v názvu, ačkoli máme zákon ,který zakazuje propagaci komunismu.
Ale k tomu proletariátu a hlášce Proletáři všech zemí vyližte si prdel.Je to v úvodu této diskuse.Dle dostupných zdrojů tak měl pojmenovat svůj obraz Josef Hlinomaz.Ve filmu Pelíšky to křičí Jiří Kodet z balkónku.Není mi známo,že by tvůrce filmu někdo obviňoval,že uráží proletariát.
Mám pocit,Romane,že jsme oba čerpali informace na Wikipedii.Aspoň některé tvé věty,jako by odtud byly opsány.Já to taky študoval a na konci našel tento text :S dalším zlepšováním právního i sociálního postavení dělníků ve vyspělých zemích světa, se špatnými zkušenostmi se sovětským komunismem a zejména s nástupem postindustriální společnosti po druhé světové válce se o proletariátu přestalo mluvit a slovo dnes patří jen do ideologie revoluční levice.
Já si to vyložil tak,že tou větou nikoho, mimo revoluční levici nemohu urazit.A pro mne revoluční levice jsou skutky popsané v Černé knize komunismu.
Jest-li se nepletu, tak všichni máme volební právo,máme ústavu zaručující rovnost všem,dělníci mají své odbory,jsou zde strany /např.ČSSD /, které zastupují jejich zájmy atd. atd, to je zcela v pořádku.
Zdravím tě, Bohumil ,ačko-li tuším ,že když jsme se naposledy viděli tak to jsem byl ještě Miroslav Crha

Re: Re: Proletáři

Roman Szpuk 17.07.2015
Ahoj Míro, jasně, než bych to nějak krkolomně formuloval já sám, okopíroval jsem některé věty z Wikipedie. Jisté ovšem je, že proletariát jen jako slovo spojené s radikální levicí nechápu. Těch slov, co bylo zneužito! Která slova zůstala s čistým štítem? Slova za ty, kteří jich zneužijí, nemohou.

Samozřejmě je to vaše akce a můžete si ji nazvat, jak chcete. Jen jsem se vyjádřil v tom smyslu, že jsem se celý život cítil příslušníkem té nejméně majetné třídy a také pocházím ze severu Čech a znám dějiny tamního proletariátu a proto se mě ten výkřik "vyližte si prdel" naštval. Opravdu by stálo za to, kdyby sis přečetl, jak se tam dělníkům v devatenáctém století žilo, děsivé údaje o dětské otrocké práci, o domácích dílnách a o průměrném věku dělníků.

Kdybyste třeba napsali "komunisté celého světa, vyližte si prdel", to bych chápal. Ale "proletáři"? A jen proto, že to někdo vyřvává z balkónu? A ještě ve filmu Pelíšky? Nebo tak někdo nazve svůj obraz? Je otázkou, nakolik znají tihle filmoví tvůrci či intelektuálové obyčejné starosti člověka, který někde ve fabrice dře a žije z měsíce na měsíc. A to jen proto, aby na něj někdo pokřikoval: "Vyližte si prdel!"

Re: Re: Re: Proletáři

Bohumil Harmonický 17.07.2015
Ahoj Romane,
občas v nadsázce říkám,že mám problém.I kdybych nakrásně chtěl být rasistou,nemohu, protože jsem barvoslepý a tudíž nepoznám proti komu obrátit svůj hněv.
Podobně to mám, ač to neprovází žádná známá tělesná vada,s dělením lidí dle profesí.Nerozlišuji lidi na majetné ,nemajetné,na rolníky ,dělníky či inteligenci.Se stejným obdivem, uznám dobře vykopaný výkop,vyvezené popelnice,postavenou zeď ,napsanou báseň,knihu ,zazpívanou píseň,vědecký objev a nebo podnikatele který z nuly vybuduje fungující firmu.
K tomu zneužití.Myslím,že vše důležité o bídě,chudobě,proletariátu a zneužití toho všeho ke svým cílům / bolševickým /, je popsáno v eseji od Karla Čapka -Proč nejsem komunistou ,napsané 4,12,1924.Předpokládám ,že ji znáš,kdyby náhodou né,rád ti ji půjčím.
Ta akce je namířena především proti názorům Klubu českého pohraničí,proti KSČM a jejich příznivcům.A protože mě nebaví běhat po ulici s transparentama a vykřikovat hesla, děláme to s muzikou a jako oslavu svobody.
Popřemýšlím ,poslechnu i další názory a nedělalo by mi žádný problém dopsat na stránky či na plakáty např.to ,že akce není namířena proti dělníkům,chudým,či nemajetným.Protože to opravdu není. Zatím mi to přijde podobné, jako psát na krabičku cigaret,že kouření škodí zdraví.
Ahoj Bohumil alias

Re: Re: Re: Re: Proletáři

Roman Szpuk 18.07.2015
Ahoj Bohumile, také já souhlasím, že každý člověk má stejnou hodnotu, co se jedinečného bytí na tomto světě týká. Leč žijeme v reálné společnosti, která tuto jedinečnost a rovnost neuznává. "Promíchejte společnost jak chcete, chudí vždy klesnou na dno," cituju podle smyslu Čapka ze zmíněného eseje, proč není komunistou. Ano, chudí budou vždy s námi, to řekl i Ježíš. Proletáři, nezaměstnaní, bezdomovci, zoufalci, po kterých neštěkne ani pes. A boháči? Kradou, ožebračují už tak dost chudé, dohánějí nemajetné a dlužníky k zoufalství, a to bez ohledu, kdo je zrovna u politického kormidla, zda komunista nebo bankéř, miliardář nebo generál nebo náboženský šílenec.

Vy se však z nějakého důvodu obracíte proti proletariátu. Zvláštní. Do prdele neposíláte žádného člena Klubu českého pohraničí ani KSČM, ale proletáře. Vždyť proletář není to stejné co komunista. Roman


Re: Proletáři

Míra Němejc 11.09.2015
Jéé, to mě fakt pobavilo. Roman se považuje za proletáře. To je asi jako bych se považoval za básníka.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Bohumil Harmonický Svobodné šumavské hvozdy 607 600 413 bohumilharmonicky@seznam.cz